kwie.11

Leasing - najtańsze kredytowanie samochodu?

dodano: 11 kwietnia 2017 przez manowa


W ostatnich latach w Polsce leasing stał się bardzo popularną formą finansowania, a jego popularność nadal rośnie.

 

Wynika to przede wszystkim z korzyści podatkowych dla firm, które zdecydują się na tą formę finansowania. Można jednak zauważyć kolejny trend na tym rynku. 

 

Wielu młodych ludzi rozpoczyna swoją karierę od otwarcia działalności gospodarczej, czy to w formie samozatrudnienia, czy też realizacji jakiegoś pomysłu biznesowego.

 

Zachęcają do tego również liczne dotacje i dofinansowania między innymi z Unii Europejskiej jak i z urzędów pracy. Bardzo często pierwszym zakupem, czy też inwestycją jest zakup nowego, drogiego samochodu w leasing. Jest to na pewno jakiś sposób na spełnienie marzenia, czy potrzeby posiadania dobrego auta.

 

Pytanie tylko na ile to inwestycja mogąca pomóc w rozwoju firmy i jej działalności?

 

Oczywiści w przypadku normalnie funkcjonującej firmy, która ma regularne przychodu i płaci wysokie podatki, ponieważ koszty są znacznie mniejsze niż przychody, taka decyzja byłaby jak najbardziej trafna.

 

Czynsze leasingowe można wrzucać w koszty, dzięki czemu możemy płacić mniejsze podatki. W rozrachunku ogólnym mimo licznych opłat jakie towarzyszą leasingowi, w przypadku firmy z nadwyżką przychodów nad kosztami, leasing może okazać się nawet tańszą formą finansowania, niż zakup za gotówkę.

 

Dlatego też często uznaje się, że  dla osób prowadzących działalność gospodarczą, chcących kupić samochód najlepszy i najtańszy jest leasing - Źródło: http://antyhaczyk.blogspot.com/2014/10/leasing-najlepszy-najtanszy-gdzie.html

 

Nie zmienia to jednak faktu, że decyzja młodego człowieka, który to dopiero co rozpoczął działalność gospodarczą i od razu kupuje drogie auto, nie jest zbyt rozsądna.

 

Młodym ludziom, często brakuje doświadczenia. Otwierają firmę, która zaczyna przynosić dobre dochody, więc zakładają że tak będzie cały czas, a nawet lepiej, bo w końcu na to pracują.

 

Niestety często w działalności większości firm pojawiają się zjawiska koniunkturalne. Po fazie wzrostów następuje, faza spadków. Oczywiście nie jest to reguła, ale często tak właśnie się dzieje. W takiej sytuacji młody przedsiębiorca zostaje z wysoką ratą, sięgającą często 2-3, a nawet 5 tys. zł i przychodem na poziomie niewystarczającym do spłacania takiej raty.

 

Co wtedy się dzieje?

 

Otóż najczęściej bank zabiera samochód, bo w końcu przy leasingu bank jest jego właścicielem. Z kolei zaciąganie kolejnych kredytów na spłatę leasingu, to już pierwszy krok do spirali kredytowej, która może okazać się bardzo niebezpieczna.

 

Dlatego zanim zdecydujemy się na branie drogiego auta w leasing, warto się dobrze zastanowić. Poczekać trochę, aż nasza firma wypracuje sobie stabilną pozycję na rynku. Zgromadzić jakieś zabezpieczenie finansowe w formie oszczędności na wypadek gdyby jednak przychody firmy spadły.

 

Dzisiaj rynek jest bardzo zmienny i warto mieć tego świadomość decydując się na każdą inwestycję.
Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Wasze komentarze

zgłoś
manowa 16 kwietnia 2017 manowa napisała:

Czy któraś z Was prowadzi własną działalność?